Little Pleasures

Tuesday, December 3, 2013

Storczyki - jak pielęgnować

Storczyki są dość kapryśne i aby na dłużej zachwycały swoją urodą, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Oprócz sporej dawki cierpliwości, potrzebna jest również podstawowa wiedza o ich potrzebach.



W supermarketach i kwiaciarniach najczęściej można spotkać storczyki rodzaju Phalaenopsis. Wybór kolorystyczny jest bardzo duży – od białych, różowych i żółtych poprzez dwukolorowe do kwiatów w żyłki, kropki i ciapki. Pochodzą one od roślin występujących w Azji płd-wsch. i w Australii. W środowisku naturalnym storczyki rosną w tropikalnych lasach pod osłoną liści drzew. Wychowują się w takich temperaturach, warunkach oświetlenia i poziomach wilgotności powietrza, których w naszych mieszkaniach nie da się odtworzyć.  Przenosząc te kwiaty pod nasze strzechy, podstawą powodzenia jest jednak przestrzeganie kilku zasad zaczerpniętych z natury.


Lokalizacja


W mieszkaniu dobrze rosną na oknie południowym lub zachodnim, gdzie mają pod dostatkiem światła. Gdy mają za mało słońca, storczyki nie kwitną, a ich liście stają się ciemnozielone. Ponadto nowe liście są coraz dłuższe, węższe i ciemniejsze od tych, które wyrosły w dobrych warunkach świetlnych. Jeśli będą mieć zapewnioną odpowiednią ilość światła, liście będą koloru średniozielonego, o błyszczącej powierzchni, a storczyk będzie regularnie kwitnął. Storczyki lubią dość wysoką wilgotność powietrza, co jest trudne do zapewnienia w mieszkaniu. Lubią też ruch świeżego powietrza (ale nie przeciąg!), który można zapewniać stosując od czasu do czasu np. wiatraczek komputerowy lub wentylator. Dobrze rosną w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, ale źle znoszą gwałtowne zmiany temperatury (np. otwarcie okna zimą) i może to doprowadzić do opadania pąków kwiatowych. W sezonie letnim mogą stać przy uchylonym oknie i wpłynie to na nie bardzo korzystnie.



Podlewanie


W naturalnych warunkach storczyki są regularnie moczone przez obfite, tropikalne deszcze, ale za to szybko przesychają, kiedy są kołysane na gałęziach przez wiatr. Uniemożliwia to utrzymywanie zbyt długo wody na roślinach. Podlewanie jest jedną z najważniejszych rzeczy w hodowli storczyków, a przelanie jest najczęstszym błędem w uprawie. Storczyki podlewamy bardzo obficie, przelewając wodę przez doniczkę i odczekujemy, aż nadmiar odcieknie, zanim odstawimy je na miejsce. Najwygodniej namaczać je w łazience.
Najlepiej nawadniać je rano, tak aby do nocy zdążyły przeschnąć. Dzięki temu nie narażamy ich zdrowia. Nie można odpowiedzieć na pytanie, co ile dni podlewać storczyka. Intensywność i częstotliwość należy dostosować do temperatury w mieszkaniu, stanu rośliny oraz pory roku. Podłoże może wyschnąć w ciągu dwóch upalnych słonecznych dni albo w tydzień jesienią, kiedy pogoda jest pochmurna i deszczowa. W sezonie zimowym podlewamy rzadziej. Przy niższych temperaturach i krótszym dniu potrzeby roślin są znacznie mniejsze, wegetacja spowolniona i właśnie wtedy są one bardziej narażone na przelanie.
Przed podlaniem podłoże powinno być przeschnięte. Wskaźnikiem przeschnięcia podłoża jest np. ciężar doniczki. Kiedy storczyk potrzebuje podlania doniczka staje się lekka, a korzenie nabierają jasnego, srebrzystego koloru. Można też trzymać w doniczce drewniany patyczek. Jeśli po wyjęciu widać, że jest mokry, należy z podlewaniem jeszcze odczekać.
Nie wolno pozwolić na to, żeby storczyk pozostawał w mokrym podłożu przez dłuższy czas. Woda nigdy nie powinna zalegać w podłożu i na podstawku, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni i może doprowadzić nawet do śmierci storczyka.
Woda używana do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową albo nieco wyższą. Najlepiej podlewać wodą deszczową, w której znajdują się niewielkie ilości dwutlenku węgla, tlenków azotu i tlenu. Dobra jest również woda z filtra osmotycznego i woda destylowana. Najogólniej mówiąc woda do podlewania storczyków powinna być miękka, o niskim zasoleniu, lekko kwaśna (pH 4,5 – 6,0). Woda z kranu jest najczęściej niewłaściwa, ponieważ posiada zbyt wysoką twardość i zawiera różne substancje chemiczne. Jeśli nie mamy innego wyboru, stosujmy wodę przegotowaną i odstaną, która nie będzie zawierać chloru i wapnia.



Kwitnienie


Storczyki mogą kwitnąć cały rok, chociaż większość z nich zakwita późną jesienią, zimą i wiosną. Jeśli mają dobrą opiekę, potrafią cieszyć swoimi pięknymi kwiatami nawet przez 9 miesięcy. Zakwitają przynajmniej raz w roku. Aby uchronić kwitnącą roślinę przed opadaniem kwiatów i pąków, należy trzymać ją z dala od zimnych przeciągów, źródeł gorąca (np. kaloryferów) oraz nie ustawiać w jej pobliżu owoców. Unikamy również nagłych zmian temperatury.


Kiedy kwiaty zaczynają opadać, możemy uciąć pęd kwiatostanowy zaraz za trzecim oczkiem licząc od dołu. Storczyk może wypuścić z uśpionego oczka nowy pęd kwiatostanowy, chociaż nie zawsze tak się dzieje. Często pęd pozostaje zielony, zasycha całkiem lub zakwita dopiero w kolejnym sezonie.


Jeśli mamy taką możliwość i chcemy zainicjować kwitnienie, można przenieść storczyka na około 6 tygodni do jasnego pomieszczenia o temp. około 15 st. i drastycznie ograniczyć podlewanie. Po przeniesieniu do nomalnych warunków uprawy storczyk powinien wkrótce zakwitnąć.


W liściach magazynowane są substancje odżywcze. Zdrowa roślina traci co roku jeden lub dwa liście, zastępując je nowymi. Stare liście usuwamy dopiero po całkowitym ich zżółknięciu i i zasuszeniu, pozwalając, aby najpierw wszystkie substancje odżywcze w nich zawarte wróciły do rośliny. Usuwamy także martwe kwiatostany i zeschnięte korzenie, które są na powietrzu. Zasychanie korzeni jest często spowodowane niską wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą panującą w mieszkaniu. Zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie dobrze jest ustawić storczyki na tackach z mokrym keramzytem lub żwirkiem, co podnosi względną wilgotność powietrza wokół rośliny. Można też lekko spryskiwać powierzchnię podłoża i stosować nawilżacze powietrza. Na podniesienie wilgotności dobrze działa też nagromadzenie większej ilości storczyków jednym miejscu.



Nawożenie


Aby zapewnić roślinom bujne kwitnienie, możemy je nawozić, najczęściej co 1-2 tygodnie. Nawóz powinniśmy stosować przy słonecznej pogodzie (najlepsze wykorzystanie dostarczonych substancji pokarmowych), a bryła korzeniowa nie powinna być sucha. Zdecydowanie lepiej nie nawozić w ogóle niż przesadzić z nawożeniem. Przenawożona roślina bardzo ciężko wraca do zdrowia. Hodowcy nie polecają też preparatów do nabłyszczania liści, ponieważ mogą przynosić więcej szkody niż pożytku.


Przesadzanie


Storczyki przesadzamy co 2-3 lata - KLIK




Podsumowanie

W uprawie należy naśladować najlepiej jak to możliwe warunki naturalne.

Najważniejsze zalecenia dotyczące uprawy storczyków:
  • nie przelewać
  • z umiarem stosować nawozy, kierując się zasadą „lepiej mniej niż więcej”
  • unikać wystawiania storczyków na ostre słońce
  • nie dopuszczać do wystąpienia razem kilku niekorzystnych warunków uprawy, np. nasiąkniętego wodą podłoża, niskiej temperatury, braku światła i słabego ruchu powietrza

Macie jakieś doświadczenia ze storczykami? Mi niestety zdarzyło się jednego przelać i bardzo szybko padł. Od tamtej pory staram się uważać.


0 comments:

Post a Comment

Pages

Powered by Blogger.

© Linguelle, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena