Little Pleasures

Thursday, December 5, 2013

Storczyki - jak przesadzać

Storczyki nie lubią częstego przesadzania, dlatego powinniśmy wymieniać im podłoże tylko, kiedy jest to niezbędne.



Doniczka
Doniczkę dopasowujemy do wielkości systemu korzeniowego. Zdecydowanie lepiej, żeby doniczka była mniejsza niż zbyt duża. Im większa doniczka, tym dłużej trwa wysychanie podłoża, a utrzymujące się przez dłuższy czas mokre podłoże powoduje gnicie korzeni. Często wystarczy tylko wymienić podłoże w starej doniczce. Jeśli używamy doniczki ponownie, trzeba ją najpierw dokładnie wymyć. Zaleca się stosowanie przezroczystych doniczek, które ułatwiają kontrolę wilgotności i systemu korzeniowego. Widoczne jest wtedy, czy podłoże już wyschło i czy trzeba roślinę podlać. Można stosować doniczki szerokie i niskie (o kształcie misy), gdzie podłoże szybko przesycha. Doniczka powinna mieć kilka dużych otworów w dnie. Ponieważ plastikowe, przezroczyste doniczki nie są dekoracyjne, storczyka możemy wsadzić do ozdobnej osłonki. Osłonka powinna udostępniać dostęp powietrza do korzeni; od dołu lub po bokach.


Podłoże
W środowisku naturalnym storczyki są epifitami, czyli porastają gałęzie i pnie drzew, do których przytwierdzone są korzeniami. Storczyki nie są pasożytami, a substancje odżywcze czerpią z powietrza, wody dostępnej im w postaci deszczu, a także z rozkładu szczątków organicznych, które znajdą się w zasięgu korzeni. Stąd wynika ich niewielkie zapotrzebowanie na składniki mineralne, a także konieczność stosowania przewiewnego i szybko przesychającego podłoża.
Dlatego w warunkach domowych nie sadzimy ich w ziemi, ale właśnie w specjalnym podłożu, które zawiera kawałki kory. Przesadzanie storczyków do ziemi kończy się tragicznie. Podłoże musi być na tyle luźne, aby umożliwiało swobodny dostęp powietrza do korzeni i musi szybko przesychać. Gotowe podłoże można kupić w markecie (np. Leroy Merlin, Auchan) albo w kwiaciarni.


Kiedy przesadzać
Storczyki przesadzamy co 2-3 lata. Podłoże powinniśmy wymienić, kiedy zauważymy, że zbyt długo pozostaje mokre, czyli rozłożyło się i zatraciło swoją przepuszczalność lub kiedy korzenie rośliny wyraźnie wyrastają z doniczki. W wyniku intensywnego nawożenia podłoże może ulec zasoleniu i wtedy także konieczna jest wymiana na nowe.
Najlepiej przesadzać storczyki, kiedy są w okresie przyspieszonej wegetacji, czyli wiosną i latem. Dobrą porą jest także czas tuż po kwitnieniu, kiedy storczyk wypuszcza nowe korzenie. Młode korzenie szybko się zakotwiczą i łatwo przystosują do nowej doniczki. Należy unikać przesadzania storczyków, które są w stanie spoczynku (zwykle zimą). Może dojść do uszkodzenia korzeni, które nie zregenerują się dopóki roślina nie wznowi wzrostu.


Jak przesadzać
Przesadzenie storczyka zaczynamy od solidnego podlania, dzięki czemu korzenie nabiorą elastyczności. Stare, zużyte podłoże wyrzucamy. Sprawdzamy stan bryły korzeniowej i oczyszczamy ją z resztek starego podłoża. Obcinamy wszystkie stare, martwe i miękkie korzenie. Używamy do tego celu czystych i ostrych nożyczek. Na dno doniczki wsypujemy warstwę drenażu, może to być np. keramzyt lub duże kawałki kory. Następnie sypiemy warstwę podłoża i na nim układamy storczyka. Dłuższe korzenie staramy się zwinąć dookoła ścianek i delikatnie ułożyć w doniczce. W przestrzenie pomiędzy korzeniami delikatnie wkładamy kawałki podłoża. Nie upychamy ich na siłę, jedynie co jakiś czas uderzamy i potrząsamy doniczką.
Po przesadzeniu nie podlewamy storczyka przez jakiś czas, aby dać szansę na zagojenie się ewentualnych ran po cięciach i przypadkowych uszkodzeniach.





0 comments:

Post a Comment

Pages

Powered by Blogger.

© Linguelle, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena